Město Velké Bílovice se nachází v jihovýchodním cípu ČR v okrese Břeclav asi 10 km severně od okresního města. Leží na rozhraní sousedních regionů Dolnomoravský úval a Středomoravské Karpaty v nadmořské výšce 188 m n. m. Nejvyšší bod v katastru obce je vrch Zímarky 262 m n. m. Z tohoto bodu je nádherný rozhled na vlastní obec, ale západním směrem také na Pálavu a nížinu podél toku Dyje.

Vzhledem ke své poloze v úrodné nížině jižní Moravy má obec se 3800 obyvateli především zemědělský ráz s velmi rozvinutým vinařstvím a sadařstvím. Mezi nejvýznamnější podniky obce patří Vinopol (dříve Vinařské závody) a ZD Velké Bílovice, známé především z filmové trilogie Mladé víno, Zralé víno a Bouřlivé víno.

Velké Bílovice jsou ideálním místem pro cykloturistiku. Veškeré komunikace na katastru obce jsou vyasfaltovány a také přes samotnou obec vede cyklistická stezka. Za návštěvu určitě stojí rybník Velký Bílovec a vyvýšená severní část obce s městečkem vinných sklepů. Z obce lze také podnikat výlety do biosférické rezervace UNESCO - Pálava, k vodním nádržím Nové Mlýny, do unikátního lužního lesa kolem soutoku Moravy a Dyje, ale také do nově chráněné památky světového kulturního dědictví UNESCO - Lednicko-valtického areálu.

Ovšem i samotné Velké Bílovice mají bohatou historii a kulturu. Neodmyslitelnou součástí života je dodržování tradičních folklórních obyčejů. Reprezentantem bohatosti kraje je místní kroj, řazený mezi hanácko-slovácké. O vývoji kroje a o dřívějším životě v obci podává ucelený obraz Vlastivědné muzeum. Největším svátkem vesnice jsou i dnes hody. Připadají na nejbližší neděli po svátku narození Panny Marie (8. 9.), patronky zdejšího kostela. Hodová zábava se odehrává na náměstí od neděle do úterý a tato doba je nejvhodnější k návštěvě Velkých Bílovic. Velké Bílovice patří k našim nejmladším městům - na město byly povýšeny v roce 2001.

Zdroj: http://www.velkebilovice.cz